Lilli

TypeFairy
Born OnOctober 27th (age: 16 years, 5 months)
Human's NameUlrika
GardenYokos Garden
Sprinkle Gold 



Messages

Kristina and Fey17 hours, 16 minutes ago

God kväll.
Har tittat på Förrädarna nu. Då blev man fast igen då, måste ju se fortsättningen - VEM är den tredje förrädaren? Tittar ni?

Men fick du diagnosen förmaksflimmer idag? Undrar hur länge du gått med det, det är jättefarligt om man inte behandlar det.
Jag minns att du skrivit om hjärtfladder, då avsåg du kanske FF? Och att du tar blodförtunnande har du ju skrivit för rätt länge sedan så det är ju behandling för FF.
Min mamma kunde inte ta blodförtunnande för hon fick magblödning, men så fick hon stroke då förstås. 😒

Depression har jag lutat lite åt, inte alls konstigt efter allt du gått igenom. Hoppas du kommer att må bättre av medicinen. Men skölj gärna ner dem med gott kallt bubbel!
   Vi mår väl inte så bra, speciellt Thomas har det jobbigt. Men Erica är vid gott mod, hon tar ju morfin och stesolid och kanske andra mediciner oxå. Men det är ju huvudsaken att hon får må så bra som möjligt.
      Nu ska jag snart sova efter denna tröttdag, vi har varit extra trötta efter gårdagens trevliga besök hos Erica. Men det kostar liksom på ändå ..
              Nattinatti, sov gott❣️

Kristina and Fey1 day, 20 hours ago

Aha, hon skulle skifta däck. Gör hon det själv? Skam till sägandes så har jag aldrig gjort det, det borde man ju verkligen kunna. Men nu känns det lite för sent, man har blivit för bekväm. (Läs handikappad .. 😆)

Du är ju inte överviktig på nåt sätt , det är ju bara magen som är uppblåst. Fast den viktuppgången i december var ju lite mycket om du inte åt en massa julgodis förstås ..

Här är hela jag mer eller mindre uppblåst, men mest nedanför där midjan en gång befann sig. Det är vätska i ben och buk men ändalykten består troligen av bara fett. Jag har gått ned 5-6 kilo sen augusti, med hjälp av extra vätskedrivande när jag blir för flåsig och mager mat i små portioner. En favorit är vitkålsallad och kyckling i airfryer.

Fruktsallad och jordgubbar kan väl inte vara fel men skippa vispgrädde och sirap (!?).
Vad gör ni för soppa, är det grönsaker och rotfrukter av alla slag?


Kristina and Fey3 days, 16 hours ago

God kväll!
  Varför sticker ditt blodtryck iväg vid denna tidpunkt på kvällen? Tittar du på skräckfilm? Jag skojar men hur ser din medicinering ut, tar du blodtrycksänkande bara på morgonen? I så fall har ju effekten mattats av rejält på kvällen . Det är faktiskt rätt många år sedan man tog till sig att BT-medicin skulle ges morgon och kväll för bäst effekt.

Men Å så gott med Sjömansgryta, det skulle jag vilja göra. Fast det tar väl hela dagen för mig.. Lika bra att T får fortsätta fixa käk. Det blev stekt fisk med sallad, haricot verts och späda kokta morötter idag.

Spännande att svärdotter Anna vill komma på besök vid middagstid. Undrar vad hon har med sig för gott?

Bra att du har läkartid snart, hostan kan ju vara hjärthosta, alltså att det pga hjärtsvikt samlas vätska i lungorna. Jag ha en del torrhosta men inte värsta tror jag. Trötthet är oxå en indikation på att pumpen inte orkar pumpa som förr. Organen får syrebrist.

Hoppas du kan få en god natts sömn, kram❣️

Kristina and Fey5 days, 21 hours ago

God eftermiddag!
Ni har besök igen nu förstås. De är väldigt måna om far sin må jag säga.
Trist att du skulle få sånt påslag på blodtrycket bara. Inte bra för aortan misstänker jag, hoppas det gått ned till normala låga värden nu.

Det där med elaka kritiserande svärmödrar är en klassiker. Svärfar var aldrig nåt problem misstänker jag.

Jo, E har meddelat Onkologen att hon tackar nej till erbjudandet om ytterligare behandlingar.
Hon är så stark men visst bryter hon ihop emellanåt. Annat vore konstigt.

Hoppas du har kunnat sitta på verandan och förhoppningsvis kunnat njuta av ett gott glas vin.     Kram❣️


Birgitta and SnowStar ☆6 days, 3 hours ago

Tack :) Ha det gott i Vårsolen 💞

Rut and Tinne6 days, 17 hours ago

Kalla nätter men solen gjorde att det blev en fin dag. Har tagit en långpromenad i skogen när jag letade Hitta-ut-kontroller. Jättefint för det var mycket blåsippor. Nu är det bara 2 grader igen så risken är att det blir frost även denna natt. Satte på vattnet på landet när jag var där i helgen så det känns inte helt OK.
Natti, natti xxx

Kristina and Fey1 week ago

Hej.
  Det var inget bra besked, det har växt och spridit sig i buken. Ingen bot finns men läkaren kunde erbjuda en behandling som skulle kunna förlänga livet.

Det lutar mer åt att hon avböjer behandling och får må bra den sista tid hon har. Modern hennes skjutsade hem henne och blev kvar många timmar, de hade en del att prata om. De är väldigt tighta, mor och dotter.

Maken däremot närmast hatar sin svärmor, så jag undrar var han var under tiden. I vedbon och högg ved antagligen.  Sorgligt..

Kristina and Fey1 week, 1 day ago

Hallå i natten!
  Hur har du det? Skön och lugn påskhelg? Det har det varit här. Lite lagom med ägg, sill och Jansson.

I morgon ska Erica träffa sin onkologläkare. Hon är tillsagd att ha anhöriga med.  Maken är inget alternativ för Erica så Thomas och modern ska vara med. T mår skit, sover dåligt, vankar omkring m.m. Fast vi vet ju redan egentligen..

The Peacemaker ordnade vapenvila med hot om utplåning.  Man undrar hur länge det håller..

Skulle vilja skriva om nåt roligt men kommer inte på något. Det får bli sängen.
                 Nattinatti &sov gott❣️

Ildiko and Lorien1 week, 6 days ago

Thanks for spotting our blue chick 💕

Kristina and Fey1 week, 6 days ago

God morgon!
  Påskafton med gråväder och bara 2 grader. Vi har inte fått nån snö och bara lite regn. Än så länge.

Erica ska få åka hem idag är det tänkt. En läkare var till henne igår och sa att det är en ''förträngning'' i tarmen. Inga restriktioner vad beträffar matintag. Det är ju som bäddat för en snabb retur..

  Nu ska jag njuta av min grekiska yoghurt med färska jordgubbar. Och en kopp Earl Grey. Eller Early Grey som Thomas säger, inte skämtsamt utan på fullt allvar. 😄😇


       Older Posts >
Quests Completed
Lilli is Quest Level IV, and has completed these Quests:
Level IV Quests
(10 of 21 Quests Completed)
Baby Be Mine (Level IV)
Best spotting time:
14 minutes, 38 seconds
Flying The Nest (Level IV)
Not yet completed
Happy Families (Level IV)
Best spotting time:
13 hours, 20 minutes
Endangered (Level IV)
Best spotting time:
1 week, 4 days
Mouse Hunter (Level IV)
Best spotting time:
44 minutes, 24 seconds
Reach For The Stars (Level IV)
Best spotting time:
19 minutes, 41 seconds
Black & White (Level IV)
Best spotting time:
20 hours, 33 minutes
On Safari (Level IV)
Not yet completed
Gone Fishing (Level IV)
Not yet completed
Spots & Stripes (Level IV)
Not yet completed
This Is Nuts! (Level IV)
Best spotting time:
1 week, 2 days
Space Invaders (Level IV)
Not yet completed
Butterflies Flutter By (Level IV)
Not yet completed
Just Deserts (Level IV)
Not yet completed
Somewhere Over The Rainbow (Level IV)
Not yet completed
One For Sorrow, Two For Joy (Level IV)
Not yet completed
Horns & Tusks (Level IV)
Not yet completed
Random Assortment (Level IV)
Not yet completed
Seasonal Quests
Be My Valentine (Level IV)
Best spotting time:
1 day, 12 hours
Do You Have The Eggs Factor? (Level IV)
Best spotting time:
1 hour, 2 minutes
Luck Of The Irish (Level IV)
Best spotting time:
15 hours, 16 minutes


Level III Quests
(15 of 25 Quests Completed)
Rainforest Run (Level III)
Best spotting time:
1 minute, 33 seconds
The Land Downunder (Level III)
Not yet completed
Hummingbird Happiness (Level III)
Not yet completed
Butterflies Flutter By (Level III)
Not yet completed
Fairy Nuff (Level III)
Best spotting time:
5 minutes, 43 seconds
Just Deserts (Level III)
Not yet completed
I Believe I Can Fly (Level III)
Best spotting time:
3 days, 3 hours
Almost Human (Level III)
Best spotting time:
10 hours, 24 minutes
Nice Weather For Ducks (Level III)
Best spotting time:
1 hour, 1 minute
The Tortoise And The Hare (Level III)
Best spotting time:
1 day, 4 hours
Watch The Birdie (Level III)
Best spotting time:
9 minutes, 55 seconds
Here Be Dragons (Level III)
Not yet completed
Tall Birds (Level III)
Best spotting time:
4 days, 23 hours
Wrigglies (Level III)
Not yet completed
Raining Cats & Dogs (Level III)
Best spotting time:
1 hour, 3 minutes
The Ugly Bug Ball (Level III)
Not yet completed
Somewhere Over The Rainbow (Level III)
Not yet completed
Giants (Level III)
Not yet completed
Random Assortment (Level III)
Not yet completed
Seasonal Quests
Think Pink (Level III)
Best spotting time:
35 minutes, 53 seconds
Spooky Sprinkling (Level III)
Best spotting time:
7 minutes, 18 seconds
Winter Wonderland (Level III)
Best spotting time:
3 minutes, 56 seconds
Do You Have The Eggs Factor? (Level III)
Best spotting time:
7 minutes, 47 seconds
Luck Of The Irish (Level III)
Best spotting time:
9 hours, 10 minutes
Fun In The Sun (Level III)
Best spotting time:
32 minutes, 43 seconds


Level II Quests
(18 of 20 Quests Completed)
Black & White (Level II)
Best spotting time:
15 hours, 37 minutes
On Safari (Level II)
Best spotting time:
15 minutes, 16 seconds
Tall Birds (Level II)
Best spotting time:
2 days, 10 hours
Gone Fishing (Level II)
Not yet completed
Spots & Stripes (Level II)
Best spotting time:
55 minutes, 9 seconds
This Is Nuts! (Level II)
Best spotting time:
3 hours, 48 minutes
Space Invaders (Level II)
Best spotting time:
2 weeks, 4 days
Raining Cats & Dogs (Level II)
Best spotting time:
6 hours, 5 minutes
Giants (Level II)
Not yet completed
Horns & Tusks (Level II)
Best spotting time:
8 minutes, 4 seconds
Mouse Hunter (Level II)
Best spotting time:
10 minutes
Bunny Business (Level II)
Best spotting time:
16 minutes, 32 seconds
Here Be Dragons (Level II)
Best spotting time:
21 minutes, 13 seconds
Reach For The Stars (Level II)
Best spotting time:
6 minutes, 38 seconds
Somewhere Over The Rainbow (Level II)
Best spotting time:
4 days, 7 hours
One For Sorrow, Two For Joy (Level II)
Best spotting time:
7 hours, 47 minutes
Random Assortment (Level II)
Best spotting time:
1 week, 1 day
Seasonal Quests
Be My Valentine (Level II)
Best spotting time:
55 minutes, 42 seconds
Do You Have The Eggs Factor? (Level II)
Best spotting time:
6 minutes, 1 second
Luck Of The Irish (Level II)
Best spotting time:
1 day, 11 hours


Level I Quests
(17 of 19 Quests Completed)
Mouse Hunter (Level I)
Best spotting time:
2 minutes, 57 seconds
Nice Weather For Ducks (Level I)
Best spotting time:
7 hours, 58 minutes
The Tortoise And The Hare (Level I)
Best spotting time:
20 minutes, 18 seconds
Bunny Business (Level I)
Best spotting time:
7 minutes, 15 seconds
Watch The Birdie (Level I)
Best spotting time:
2 minutes, 56 seconds
Here Be Dragons (Level I)
Best spotting time:
8 minutes, 46 seconds
Reach For The Stars (Level I)
Best spotting time:
5 minutes, 14 seconds
Wrigglies (Level I)
Best spotting time:
21 minutes, 52 seconds
Somewhere Over The Rainbow (Level I)
Best spotting time:
26 minutes, 46 seconds
One For Sorrow, Two For Joy (Level I)
Best spotting time:
3 minutes, 28 seconds
The Ugly Bug Ball (Level I)
Not yet completed
Random Assortment (Level I)
Not yet completed
Seasonal Quests
Think Pink (Level I)
Best spotting time:
23 minutes, 49 seconds
Spooky Sprinkling (Level I)
Best spotting time:
5 hours, 30 minutes
Winter Wonderland (Level I)
Best spotting time:
54 minutes, 56 seconds
Be My Valentine (Level I)
Best spotting time:
9 minutes, 54 seconds
Do You Have The Eggs Factor? (Level I)
Best spotting time:
1 hour, 21 minutes
Luck Of The Irish (Level I)
Best spotting time:
6 hours, 32 minutes
Fun In The Sun (Level I)
Best spotting time:
12 minutes, 44 seconds


Total Earnings: 3715 Scrolls











































X
To play, click here to log in to the game!